Added by Witold SoleckiJune 16, 2021

Kluczowa umiejętność która zadecyduje o tym, czy twoje życie po studiach będzie dramatem czy spełnieniem marzeń.*

* szczególnie jeśli jesteś człowiekiem kreatywnym
Share article

Życie po studiach jest bardzo trudne. Nadchodzi zderzenie z rzeczywistością, i zderzenie to będzie dla was bardzo bolesne.

Takimi słowami pożegnano nas na rozdaniu dyplomów, mając w zamyśle wiele dobrego. Dla mnie jednak, osoby doświadczającej właśnie zderzenia z realiami rynku pracy, było to stwierdzenie bardzo dotkliwe.

Tak, okres po zakończeniu studiów może być trudny. 

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przez całe życie przygotowywani jesteśmy do życia w dużej organizacji, w której nie wychylając się zbytnio ze swojej roli robimy posłusznie co do nas należy.

Z doświadczenia jednak własnego, i wielu innych ludzi którym miałem okazję poznać, nie jest to miejsce dla kogoś, kto odczuwa silną potrzebę realizacji własnych pomysłów.

Istnieje jednak światełko w tunelu. Firmy odrobinę inne. Nazwę je dla celów tego artykułu ‘firmami przyszłości’. 

Firmy te, budowane na zupełnie innym schemacie organizacyjnym, idą w parze z zapotrzebowaniem na pewną kluczową umiejętność, tak skrajnie odmienną od tych, które rozwijać w nas mogą studia - umiejętność rozwiązywania problemów bez bycia prowadzonym za rękę.

Skupiając się na realizowaniu potencjału jednostek, charakteryzują się one większą autonomią pojedynczych pracowników, która idzie w parze z wymaganiem od nich większego stopnia samodzielności. 

Koniec końców, nikt nie będzie prowadził cię za rękę w miejscu, w którym z założenia za rękę prowadzisz się sam. 

Dlatego najważniejszą umiejętnością, która pozwoli Ci odnieść sukces na nowoczesnym rynku pracy, jest umiejętność samodzielnego wynajdywania rozwiązań dla złożonych problemów, bez potrzeby nadzoru przez kogoś wyżej.

Jak się tego nauczyć? 

Odpowiedź jest zaskakująco prosta - robiąc cokolwiek produktywnego, co wychodzi ponad program. Zmuszając się do badania terenu, który nie został jeszcze przebadany przez innych. 

Innymi słowy - jeżeli chcesz rozwinąć w sobie umiejętność samodzielnego radzenia sobie z problemami, musisz narazić się na problemy, które tej samodzielności od Ciebie będą wymagać. 

A nic tak nie naraża człowieka na złożone problemy, jak odpowiedzialność. 

Odpowiedzialność za projekt, za ludzi, za rezultat, za cokolwiek. Odpowiedzialność, definiowana jako przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o coś lub o kogoś, przyjęcie na siebie obowiązku pomocy drugiemu człowiekowi.

Gdzie możesz znaleźć tę odpowiedzialność? Wszędzie wokół siebie. 

Proponowałbym zacząć od dowolnej organizacji studenckiej, charytatywnej, lub jakiegokolwiek innego miejsca, w którym istnieje ciężar, którego w danej chwili nikt nie chce podnieść.

Okazja do wzrostu zawsze czai się tam, gdzie zaniedbano odpowiedzialności. 

Wszystkie największe dary od losu zawsze chowają się tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, której tylko ty możesz udzielić.

Dlatego raz jeszcze - jeżeli chcesz nauczyć się żyć bez instrukcji, zacznij żyć bez instrukcji. Rzucaj się na wody których nie znasz, szukaj ludzi którzy chcą działać, i działaj razem z nimi.

A gdzieś w międzyczasie, przy okazji, zupełnie przypadkiem, stać się możesz dojrzałą i samodzielną jednostką, o którą walczy się dzisiaj na rynku pracy - tym właściwym, który może dać Ci w życiu szczęście.


Artykuł powstał motywowany udziałem w naszej firmowej gamifikacji -> dostanę za niego całe 3500pkt! (czołówko nadchodzę xD) Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym co staramy się w niej zbudować - kliknij tutaj.

Share article
You may also like
Added by Witold SoleckiMarch 31, 2022

3 things that make people truly enjoy their work

Ever wondered what is it that makes people truly enjoy their everyday working life? This article might give you some answers.

3 things that make people truly enjoy their work
Get to know us better!
See our Facebook page
TDSOFT - Think Future Play
2022, All rights reserved